Ranking spółek dywidendowych 2023 Kto na GPW wypłaca największe dywidendy? Rankingi
Cena 500 zł na akcję, czyli dwa razy więcej niż kurs, była jednak na tyle zachęcająca, że każdy śledzący komunikaty raczej powinien na nią przystać (ostatecznie oferta objęła 9,2 z 10,7 mln akcji). Skup sam w sobie jest wydarzeniem jednorazowym, niemniej Nosić Kaski Motocyklowe To jest dobre pytanie! Mercator, który wcześniej nie rozpieszczał inwestorów wynikami i wypłatami z zysku, hojniejszy może stać się już na dłużej. Wyjątkowe zyski, jakie wypracował, sprzedając rękawice ochronne w czasie epidemii, utrzymują się dłużej niż szczyt zachorowań.
Najlepsze ETF Dywidendowi Arystokraci
Wzrost foreksowego biznesu także postrzegano jako skutek uboczny lockdownu i szukania alternatywnych form inwestowania. Niewiele mniejsze zyski spółka ma osiągnąć także w tym roku i, zdaniem analityków Trigon DM, spółka Jakuba Zabłockiego już na stałe zwiększy poziom wypłat – na przyszły rok prognozują 1,64 złotych. Wartość stopy dywidendy pomaga inwestorom ocenić, czy inwestycja w daną spółkę jest opłacalna z punktu widzenia dywidendy. Dla wielu inwestorów, szczególnie tych, którzy poszukują stabilnego i regularnego dochodu z inwestycji, wysoka stopa dywidendy może być bardziej atrakcyjna niż tylko wysoka kwota dywidendy na akcję.
Najlepsze spółki dywidendowe
Ranking wymienionych tu funduszy ETF nie stanowi ich oceny pod względem dotychczasowych sukcesów czy perspektyw na przyszłość. ETF są to fundusze, które są przedmiotem obrotu na giełdzie. Każdy fundusz ma specyficzną budowę, co oznacza, że składa się z tytułów o określonym “temacie”. Odwzorowywać wybrany indeks lub skupiać się na konkretnym surowcu (commodity) Dane które napędzają trasę cen ropy są ledwo wiarygodne lub sektorze gospodarki. Zaletą funduszy ETF jest ich natychmiastowa zbywalność oraz niskie opłaty w porównaniu do tradycyjnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych. Dobrym pomysłem jest również skonsultowanie się z doradcą finansowym w celu ustalenia, czy dywidendowe ETF-y dobrze pasują do Twoich indywidualnych celów inwestycyjnych i tolerancji ryzyka.
Czym jest dywidenda?
Akcje spółek dywidendowych postrzegane są jako raczej stabilne, nieczęsto notują mocne upadki, ale też nie idą mocno w górę. Ubiegły rok (2022) pomimo wielu zawirowań przyniósł wielu spółkom pozytywne wyniki. Dzięki wypłacie dywidendy, inwestor jest również bardziej odporny na spadki wartości akcji, bo widzi przed sobą światełko, czyli dzień wypłaty dywidendy.
Spółki będące w więcej niż 1 rankingu
Zanim opiszę profil dywidendowy i wyniki spółek z TOP5 dywidendowych liderów wzrostu chciałbym wspomnieć, że na dalszych pozycjach znajduje się tu kilku arystokratów, m.in. Zajmijmy się jednak spółkami, których wzrost wyników przyćmiewa nawet głównych tegorocznych arystokratów. Ponadto jeszcze spółki Śnieżka SA (#SKA) specjalizująca się w produkcji farb i lakierów, odnotowała znaczący wzrost zysku ze sprzedaży o 62% i zysku netto – aż o 92%, co może skutkować powrotem do wypłat wyższych dywidend. Spółka ma też najdłuższą, bo 20-letnią, historię regularnych wypłat, ale w ostatnich latach inwestorzy otrzymywali relatywnie niskie dywidendy. Także półka Aplisens #APN, znana w branży aparatury kontrolno-pomiarowej wypłaciła w tym roku najwyższą w historii dywidendę i jednocześnie zanotowała wzrost zysku netto aż o 43%. Co w połączeniu z 12-letnią historią wypłat dywidend i silnym trendem wzrostowym akcji, sugeruje potencjał do zwiększenia przyszłych dywidend.
Najwyższą stopą dywidendy 13,8% może pochwalić się OT Logistics #OTS grupy kapitałowej świadczącej usługi transportowe, spedycyjne i logistyczne. Do inwestorów ma trafić większa część zysku (78%) wypracowanego w 2022 r. Pobierz teraz darmowy Wskaźnik nastrojów konsumentów w Polska spadła we wrześniu-Forex raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej. W tegorocznym zestawieniu mogło znaleźć się maksymalnie 60 firm (3x 20 na ranking), ale skończyło się na (jedynie) 43 spółkach notowanych w Warszawie.
Taka podróż do przeszłości może okazać się przydatną rozgrzewką przed zapoznaniem się z tegoroczną odsłoną zestawienia. Ponadto jeszcze kilka spółek z długą historią wypłat dywidend i akcjami w trendzie wzrostowym zauważalnie zwiększyły przychody oraz zyski. Wszystkie wymienione spółki zebraliśmy w tabeli wraz ze wskazaniem historii wypłat zysków oraz obliczyliśmy wzrost przychodów i zysków za ostatnie zaraportowane 12 miesięcy w porównaniu do wyniku 2022 r.
Spółka ta od dekady wypłaca dywidendę, co stanowi atrakcyjną cechę dla inwestorów dywidendowych. PKN Orlen jest jednym z największych producentów paliw i energii w Polsce, co daje jej solidne podstawy do generowania stabilnych dochodów. Wysoka stopa dywidendy i regularność wypłat czynią ją popularnym wyborem wśród inwestorów poszukujących dochodowych akcji. Najszybszy zwrot z inwestycji otrzymali akcjonariusze spółki Echo Investments, choć w tym przypadku największy wpływ miała pierwsza wypłacona dywidenda. Akcjonariusze, którzy kupili akcje po ogłoszeniu wypłaty pierwszej w historii dywidendy (a w zasadzie zaliczki na poczet dywidendy) otrzymali dość szybki zwrot niemal całej zainwestowanej kwoty.
- Ten ETF śledzi wyniki Morningstar Dividend Yield Focus Index, który składa się ze 100 akcji, które są wybierane na podstawie ich stopy dywidendy, kondycji finansowej i potencjału przyszłego wzrostu.
- Na razie wszystko reinwestuje w budowę sieci, ale wraz z nasycaniem rynku sklepami prędzej czy później pojawią się jakieś finansowe luzy.
- Dobra spółka dywidendowa to przede wszystkim taka, która nie rozczarowuje swoich akcjonariuszy i regularnie wypłaca dywidendy.
- Jedną rzeczą, której w ramach tego wpisu nie analizuję, jest płynność papierów na giełdzie, czyli to, jak łatwo lub trudno jest kupić ich papiery.
- Szczegółowe dane (przychody, zyski, dywidendy, cena akcji) dla każdej z firm z rankingu znajdziesz w dodatku znajdującym się na końcu wpisu (po podsumowaniu).
Po zgłoszeniu przez sygnalistę nieprawidłowości, firma będzie musiała wszcząć postępowanie wyjaśniające. Raport finansowy Aliora za II kwartał, z całkiem porządnymi zyskami, prezentował „tymczasowy” prezes Artur Chołody. Nowy szaf banku obejmie swoją funkcję dopiero od stycznia 2025 r. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych zamknęła się poniżej 4 proc., po raz pierwszy od lutego, co oznacza spadek o 99 punktów bazowych w stosunku do najwyższego poziomu na zamknięciu w październiku ubiegłego roku.
Warszawa w ostatnich tygodniach straciła więcej niż inne giełdy i analitycy zgodnie twierdzą, że na GPW jest już tanio. DEGIRO jest brokerem z największą liczbą aktywnych kont w Europie, obecnie przekraczającą 2 miliony aktywnych kont. Możesz zdecydować się na zagranicznego brokera bądź takie platformy jak XTB. Oczywiście koszt może być wyższy niż w przypadku GPW, ale nie musi, to już zależy od cennika platformy/brokera. Wypłatami niemałych dywidend kuszą spółki z branży nowoczesnych technologii oraz gier.
Pozwów rozwodowych – wynika najnowszych danych z sądów okręgowych. W Stambule trudno wskazać miejsce, w którym nie ma kotów. Są we wnętrzach aptek, komisariatów, promów, mają przepustkę do przebywania zawsze i wszędzie. Miasto, w którym budzi muezzin, kołysze Bosfor i uwodzi nostalgia”. Obrist, mała austriacka firma, opracowała dwucylindrowy silnik spalinowy, który podobno pracuje z mniejszymi wibracjami niż silnik V12. Silnik to hybryda i ma być już gotowy do produkcji seryjnej.
Asseco South-Eastern Europe, zajmujące się sprzedażą autorskiego oprogramowania dla przedsiębiorstw, również ma długą historię wypłacanych dywidend, choć payout ratio jest znacznie niższy niż w przypadku ABS. „Kup i zapomnij”, a w międzyczasie reinwestuj dochody z dywidend – mniej więcej taki jest cel każdego inwestora długoterminowego. Wbrew popularnej opinii, na warszawskiej giełdzie znajdziemy coraz więcej spółek, które wpisują się w te kryteria. Plus500 to przyjazna dla początkujących inwestorów platforma, na której możesz handlować CFD na wszystkie najciekawsze aktywa – od kryptowalut po akcje.
Sam zwróciłbym jednak uwagę na inny aspekt tej ciekawej i szalenie skutecznej grupy deweloperskiej. Dom Development w ostatnich latach dość mocno obniżył stopę wypłaty dywidendy, co może mieć uzasadnienie w tym, że… naprawdę zależy mu na tym, aby stać się kiedyś pierwszym dywidendowym arystokratą na GPW! Takie działania są częste w gronie dywidendowych arystokratów z USA, na których zarządach jest ogromna presja dalszego wypłacania rosnących dywidend. Dzięki temu, że DOM wypłaci w kolejnym roku nie 15 a 11,50 zł dywidendy, będzie miał środki, by w kolejnych latach wypłacić wyższą dywidendę choćby z „rezerwy” a nie osiągniętego w poprzednim roku zysku.